Grand Comore, Moheli a Anjouan
Komory tvoří tři velké ostrovy, ve francouzštině známé jako Grand Comore, Moheli a Anjouan a množství malých ostrůvků. Čtvrtý velký ostrov Mayotte, na který si Komorská republika nárokuje, se v referendu rozhodl zůstat pod správou Francie. Komorská federativní islámská republika vznikla v červenci 1975.
Komory se rozprostírají na severním konci Mosambického průlivu mezi Madagaskarem a Mosambikem. Od afrického kontinentu jsou vzdálené cca 300 km. Hlavní ostrovy mají sopečný původ s hustým lesním porostem, ostatní ostrůvky jsou většinou korálové. Celoročně je na Komorách vlhko a horko. Nejžhavější a nejdeštivější období je zde od listopadu do května. Průměrná roční teplota vzduchu se hýbe kolem 24 ° C, podobná je i teplota vody.
Již v dobách středověku panovalo na ostrovech několik panovníků. Roztříštěnost je pro zemi typická i v dnešní době, což vede k politické nestabilitě. Komorské ostrovy patří k nejchudším zemím afrického kontinentu a jsou závislé na zahraniční pomoci. Přírodní zdroje jsou nedostačující a hlavní exportní komodity jako vanilka, hřebíček či parfémové esence podléhají cenovým výkyvům. Školy se zaměřují pouze na vštěpování základní gramotnosti, hygienických návyků a zemědělských dovedností. Většina obyvatelstva zde pracuje na poli.
Oficiálním centrem ostrovů je město Moroni, s počtem obyvatel kolem 65 tisíc. Toto město se nachází na ostrově Grand Comore, a v překladu znamená "v srdci ohně". To pravděpodobně souvisí s blízkostí Mount Karthala, což je aktivní sopka a zároveň nejvyšší bod Komorských ostrovů (2 361m).
Město bylo založeno v 10. století Arabským obyvatelstvem jako hlavní město sultanátu, obchodně souvisejí se Zanzibarem. Město Moroni se pyšní krásnými, až pohádkovými plážemi.
Na svůj turistický rozkvět Komorské ostrovy teprve čekají. Právě proto se zde dá stále vychutnávat fantastická a pohodová dovolená. Západní část ostrovů je relativně rušná, plná kasin, francouzských restaurací a barů, východní části jsou divočejší a pustější. Jelikož jsou Komory obklopeny 140 km dlouhým korálovým útesem, což vytváří největší a možná i nejpůvabnější lagunu na světě, jsou známé zejména mezi fanoušky potápění. Voda je tu tak průzračná, že je vidět z hladiny až na dno do hloubky cca 30m.
I fauna a flóra ostrovů je působivá, s množstvím endemických druhů. Nedaleko břehů Komorských ostrovů byla chycena známá Latimérie divná - ryba, o níž se předpokládalo, že vyhynula před 70 miliony let. Rybáři z Komorských ostrovů ji však znali již dávno, její drsné šupiny obyvatelstvo ostrovů používá i v dnešní době jako smirkový papír.
Komorské ostrovy nabízejí exotiku, klid a pohádkovou nádheru. Určitě proto nepotrvá dlouho a stanou se stejně atraktivní dovolenkovou destinací jako jiné ostrovy Indického oceánu.