Andorra a její zajímavosti

andorra.jpg

Andorra je knížectví v jihozápadní Evropě ležící mezi Francií a Španělskem. Rozlohu má toto knížectví 468 km2. Tento malý stát leží v kruhovité kotlině obklopen hřebeny Pyrenejí.


Hlavní město knížectví je Andorra la Vella. Platit zde budete eurem. V Andoře se domluvíte katalánsky, španělsky, francouzsky.

Musíte vidět:

Z místních výrobků je vyhledávané husté, tmavě červené andorrské víno, cukrovinky, tabákové a kožené výrobky.

 

Nejstarší dochovaná stavba v zemi je kamenná rotunda (asi z 11. nebo 12. století) a pozdně románský kostel Casa dela Vall.

 

Pro lyžaře jsou výborné střediska Arcalis a Soldeu. V této nadmořské výšce se sníh udrží až 8 měsíců v roce. Soldeu je nejvýše položené obydlené místo na Pyrenejském poloostrově.

 

Ledovcové jezero Pessons, jedno ze sedmi jezer v zemi, je slavné tím, že každé dvě minuty mění svou barvu. Také další jezera, například Tristaina, jsou obdivuhodné, díky hře slunečních paprsků na jejich hladině.

 

V Les Escales jsou sirné lázně pro lidi trpící revmatismem a chorobami kůže. Vyhledávané jsou výlety na horský masiv Alt del Grio (2856 mnm).


Co by vám jistě nemělo uniknout jsou památky v metropoli Andorra la Vella, termální akvapark Escaldes, kostel Sant Joan de Caselles u města Canilla, posvátné městečko Meritxell, lyžařská střediska Ordino, Arinsal, Soldeu, El Tarter a Pas de la Casa.

Bezpečnostní rizika:

Andorra je rájem pro nakupující. Proclením však nemusí být vždy kvalitní. Ne vždy prodejci přikládají záruční listy a mnozí počítají s tím, že v případě chyby na výrobku se turista kvůli reklamaci nevrátí.


Na přeplněných prodejních bulvárech je třeba být pozorný před kapesními zloději.

Doprava:

Letecká doprava:

Nejbližší mezinárodní letiště je ve španělské Barceloně, vzdálené 225 kilometrů.

 

Na letišti je možné pronajmout auto, nebo jet autobusem (jede dvakrát denně). Z Paříže je nejvhodnější letecké spojení do Toullouse, který je od Andorry vzdálený 160 kilometrů. Odkud denně odjíždí autobusová linka.   

Železnice:

Francouzské i španělské železnice mají zastávku blízko hranice s Andorrou, odtud pokračuje denní autobusové spojení.                                                              

Autem:

Francii a španělskou hranici spojuje kvalitní cesta, začíná v Sant Julia, pokračuje přes Andorra la Vella, Les Escaldes, Encamp, Canillo a Soldeu, křižuje Coll d'Envalira.

 

Z francouzské strany je o něco strmější, s několika serpentinami jako ze španělské strany. Několik z cest - včetně těch, co spojují letiště a vlakové stanice jsou během zimy často uzavřené.

Helikoptéra:

v případě zájmu si můžete pronajmout i helikoptéru  Během sezony jsou andorrské dopravní zácpy vrcholně nepříjemné a nalezení parkovacího místa si žádá vysokou anti-stresovou odolnost.


ČR nemá v Andoře zastoupení, výsostné je příslušné: Velvyslanectví ČR v Madridu:
c / del Ponari 29, 28006 Madrid
Tel.č.: 0034/915903867
Fax: 0034/915903968
e-mail: mail@embajadaeslovaquia.es

Víza


Vízum do Andorry

Pro občany ČR platí bezvízový styk pro turistický pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území Andorry. Při pobytu nad 90 dní si musíte na místních úřadech zažádat o rezidenci. Andorsské orgány...
více…

Lastminute a akční letenky


Akční letenky do Miami, New Yorku, Los Angeles a Las Vegas od 8490,-Kč tam i zpět

Levné letenky z Vídně, Mnichova, Prahy a Berlína najdete v cestovním odbdobí od června 2023 do května 2024. Jedná se o nabídku od více leteckých společnosti . Vyberte si tu která Vám více...
více…

Zanzibar z Vídně s Turkish Airlines od 12 490 Kč!

Skvělá cena, velké odbavené zavazadlo 46 kg a termíny od května do prosince. Nejnižší cena 12 490 Kč platí pro rezervace s minimálně 2 cestujícími. Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Akční letenky v byznys třídě z Budapešti do Johannesburgu za 29990 Kč

Na trh vstupuje Egyptská letecká společnost EgyptAir s  akčními letenkami do Jihoafrické republiky.  Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech poplatků 2 ks odbavených zavazadel  32...
více…

Cestopisy


Andorra - knížectví v Pyrenejích

Ve východních Pyrenejích leží maličké Andorské knížectví s úzkými údolími a horskou krajinou, která je oblíbeným cílem lyžařů a vyznavačů pěší turistiky. Příjemné vesnice rozeseté kolem hlavní...
více…

Vychutnejte si lyžování ve státě Andorra

Andorra nabízí poklidnou lyžařskou dovolenou a velkou hodnotu za Vaše peníze mimo lidnatější svahy v oblíbených alpských letoviscích. Andorra, která je vklíněna mezi Francií a Španělskem, je známá...
více…

Pyrenejský poloostrov a Andorra

Andorra se nachází na Pyrenejském poloostrově, kde sousedí se Španělskem a Francií. Je to malý vnitrozemský stát. Přesto, že je členem OSN i Rady Evropy, není členským státem EU. To znamená, že pro...
více…