Kam v prosinci za sluncem: Karibik a Jižní Amerika

lima.jpg

Poslední měsíc v roce znamená dobu, kdy lidé v zemích se studeným klimatem hledají možnosti, kam se vydat za sluncem. Přitom existují velké části světa, kde je v této době nejkrásnější počasí z celého roku, a navíc jsou velmi levné, jakmile se dostanete na místo.

Většina níže uvedených destinací se nachází v Karibiku a v Latinské Americe, takže let může být značně dlouhý. Mnoho lidí si v této době bere dovolenou dva i více týdnů, to má za následek mj. skutečnost, že turistické lokality bývají a v týdnech kolem Vánoc a Nového roku přelidněné a výrazně vzrostou ceny hotelů. Proto je dobré si ubytování i letenky rezervovat maximálně s předstihem; velký počet lidí má v plánu totéž a ceny obecně vzrůstají, čím blíže je k svátkům.

V některých částech Latinské Ameriky bývá v prosinci deštivo, ve většině je však jasno a nejlepší klima z celého roku. A protože každé níže uvedené místo bude před Vánocemi zaplněné turisty a ceny vysoké, vydejte se tam dříve během prosince, pokud hledáte výhodné ceny.

KARIBIK A MEXIKO

Karibská oblast mívá v této době nádherné počasí a mírné ceny, které narostou až před svátky. V týdnu před Vánocemi se region zaplní turisty a zůstane tak (včetně vysokých cen) až do poloviny ledna. Avšak během prvních tří týdnů můžete sehnat skvělé ceny, především v Dominikánské republice a na Jamajce.

Pokud chcete především relaxovat na pláži, pak pro Vás bude nejvhodnější letovisko all-inclusive. Ceny v některých plážových 3hvězdičkových hotelech začínají od asi 100 USD za noc pro dvě osoby včetně jídla a pití. Ty lepší samozřejmě stojí více, ne však tak výrazně, pokud víte kde hledat.

Punta Cana, Dominikánská republika

 • průměrná nejvyšší teplota: 29 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 23 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 2.0 cm

Když v Karibiku začíná prosinec, je už oficiálně po sezóně hurikánů a počasí je v každém směru skvělé. Punta Cana patří k nejoblíbenějším letoviskům v Dominikánské republice, především pro ty, kdo se příliš nezajímají o bližší seznamování s místní kulturou. Jedná se o letovisko s nádhernými plážemi, kde však nenajdete příliš historie.

Konec prosince je také počátkem hlavní sezóny s nejvyššími cenami, proto je lepší přicestovat dříve. Letoviska all-inclusive však podléhají tvrdé konkurenci po celý rok, takže tuto oblast je možné z velké části srovnávat s jejími alternativami, a to i v hlavní sezóně.

·         3hvězdičkové hotely: od 45 USD za noc pro dvě osoby  

·         4hvězdičkové hotely: od 84 USD za noc pro dvě osob

.         www.booking.com

Montego Bay, Jamajka

 • průměrná nejvyšší teplota: 29 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 23 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 4,0 cm

Tak jako v jiných karibských letoviscích je počasí i v jamajské metropoli Montego Bay v prosinci perfektní a první polovina měsíce přináší ještě levné letenky i nižší ceny v letoviscích. V týdnu před Vánocemi však začíná hlavní sezóna, ale pokud si vše rezervujete s dostatečným předstihem, můžete získat výhodné ceny; nečekejte však v té době mnoho výhodných nabídek last minute.

Na rušné letiště v Montego Bay míří levné lety z významných center, včetně těch v Evropě, takže se jedná o destinaci patřící k lépe dostupným. Pokud Vás samotné Montego Bay neláká, můžete se místo toho vydat do jamajských pobřežních měst Negril or Ocho Rios, která se obě nacházejí asi 90 minut cesty od téhož letiště, a přitom mají zcela odlišnou atmosféru.

·         3hvězdičkové hotely: od 79 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 206 USD za noc pro dvě osoby    

.         www.booking.com

Guanacaste, Kostarika

 • průměrná nejvyšší teplota: 33 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 21 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 1,3 cm

Kostarika je známá středoamerická destinace oblíbená milovníky dobrodružných aktivit – mj. proto, že třetinu země zabírají národní parky. Kostarika však nabízí také vynikající pláže, z nichž nejlepší jsou umístěny u severního pobřeží Tichého oceánu v regionu Guanacaste. Nedaleké letiště ve městě Liberia přitom umožňuje pohodlnou a rychlou dopravu z jiných zemí.

Tamarindo a Samara jsou nejoblíbenější plážové oblasti, ale najdete zde i další dobré alternativy, jako je velký řetězec plážových letovisek. Zatímco 4hvězdičková letoviska bývají poměrně drahá, tradičnější 3hvězdičkové hotely mají stále velmi rozumné ceny.

·         3hvězdičkové hotely: od 60 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 170 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

Mexico City, Mexiko

 •  průměrná nejvyšší teplota: 21 °C
 •  průměrná nejnižší teplota: 7 °C
 •  průměrné srážky v prosinci: 0,5 cm

Pro někoho to může být překvapení, avšak prosinec v Mexico City bývá někdy docela chladný, především v noci. Díky svému převýšení si město uchovává po celý rok mírné klima, ale v prosinci je už definitivně po období dešťů, takže se jedná o ideální měsíc pro cenově dostupnou kulturní dovolenou. Tu je navíc možné zkombinovat s výletem do některého z mexických plážových letovisek.

S blížícími se Vánocemi se město mnohem více zaplní lidmi, takže pokud se sem můžete vydat už na začátku měsíce, bude to pro Vás mnohem lepší. Ale i když se sem dostanete až poslední týden v měsíci, stále bude Mexico City představovat výhodnou destinaci ve srovnání s většinou velkoměst v Severní Americe. Navíc se jedná o skvělou destinaci pro nakupování, a to nejen obvyklých ztřeštěných suvenýrů, což byste měli také vzít v potaz.

·         3hvězdičkové hotely: od 60 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 63 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

Puerto Vallarta, Mexico

 • průměrná nejvyšší teplota: 30 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 18 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 2,3 cm

Výše uvedené destinace jsou dobrými možnostmi pro obyvatele Evropy a východní části Severní Ameriky, ale lidé žijící na západě USA či Kanady by měli raději zvážit Puerto Vallarta. Na rozdíl od mnoha jiných tropických letovisek a destinací je Puerto Vallarta velmi realistické město s vlastní historií a zajímavým centrem přímo u pláže.

Prosincové počasí zde bývá víceméně perfektní a suché, zatímco ceny letenek a hotelů jsou velmi rozumné až do samotných Vánoc. Pokud se nacházíte v Kalifornii, můžete zvážit také mexické Los Cabos, ačkoli Puerto Vallarta je zajímavější a většinou také levnější.

·         3hvězdičkové hotely: od 32 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 53 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

JIŽNÍ AMERIKA

Cartagena, Kolumbie

 • průměrná nejvyšší teplota: 30 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 24 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 3,3 cm

Na začátku prosince je v kolumbijské Cartageně z velké části už po sezóně, navíc se zde trochu ochladí, takže počasí už nemůže být lepší. Tak jako u ostatních uvedených míst zde bývají v době kolem Vánoc hotely mnohem dražší a více obsazené, takže pokud můžete přijet dříve v měsíci, zaplatíte méně a setkáte se s menšími davy.

Cartagena se stává oblíbenou plážová destinací pro lidi ze Severní Ameriky, protože představuje fantastickou hodnotu ve srovnání s jinými známějšími destinacemi – to však nemusí vydržet navždy. Jak Kolumbie coby turistická destinace získává na oblibě (a dokud zde bude bezpečno), pak se ceny ve zdejších letoviscích budou nepochybně stále zvyšovat.  

·         3hvězdičkové hotely: od 74 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 105 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

Lima, Peru

 • průměrná nejvyšší teplota: 24 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 19 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 0,0 cm

Zatímco je prosinec v Limě poměrně rušným obdobím, protože se jedná o velmi oblíbenou jihoamerickou plážovou destinací, zároveň má stále velmi rozumné ceny, takže stojí za zvážení, pokud chcete poznávat tento kontinent. Pláže zde nejsou tak atraktivní, jako třeba v Brazílii, přesto je Lima skvělým cílem pro letní (na jižní polokouli) dovolenou, kde se v tomto období navíc odehrává skvělý život v ulicích.

Jídlo, včetně nejznámějších rybích pokrmů ceviche, představuje další atrakci, a turistický okrsek Miraflores je plný zajímavých a levných restaurací. V té samé čtvrti se nacházejí také levné hotely se základním vybavením, takže představuje lepší alternativu k historickému centru Limy.

Kromě toho začíná v téže době v proslulém Cuzcu období dešťů, takže některé stezky tam mohou být odříznuté (přesto se tam ale vydává mnoho návštěvníků).  

·         3hvězdičkové hotely: od 52 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 83 USD za noc pro dvě osoby

.          www.booking.com

Santiago, Chile

 • průměrná nejvyšší teplota: 28 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 12 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 0,3 cm

Počasí v prosinci je v Santiagu de Chile v podstatě perfektní, dny jsou teplé a noci natolik příjemně chladné, že je možné spát bez klimatizace. Jedná se o dobu hlavní sezóny ve městě, avšak první část měsíce bývá méně rušná a drahá jako druhá polovina.

Santiago sice nebývá považováno za přední destinaci, přitom ale představuje vynikající základnu pro výlety po Chile, ideálně v této roční době. Nachází se zde koloniální město Valparaiso a mnoho dalších měst v horách spojených s dobrodružnými aktivitami, takže můžete získat od každého trochu za rozumnou cenu.

·         3hvězdičkové hotely: od 67 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 98 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

Buenos Aires, Argentina

 • průměrná nejvyšší teplota: 28 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 18 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 10,3 cm

Na rozdíl od většiny velkých měst na západním pobřeží Jižní Ameriky má Buenos Aires poměrně stálé srážky po celý rok, takže nějaký déšť spadne i během prosince. Přesto bývají teploty ideální pro aktivity venku, navíc se jedná o město, které převážně žije venku. A když už začne pršet, můžete se schovat do obchodu, muzea či kavárny.

Ceny hotelů kolem Vánoc v každém případě vzrostou, proto je nejlepší sem přicestovat dříve v prosinci, město však představuje dobrou hodnotu i během nejrušnějších týdnů kolem svátků. Rezervujte si ubytování včas, protože lepší a levnější hotely se zaplní nejdříve.

Také si můžete udělat výlet do vinařské oblasti Mendoza nebo k úžasným vodopádům Iguazú (Iguaçu).

·         3hvězdičkové hotely: od 41 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 59 USD za noc pro dvě osoby

.         www.booking.com

Rio de Janeiro, Brazílie

 • průměrná nejvyšší teplota: 31 °C
 • průměrná nejnižší teplota: 22 °C
 • průměrné srážky v prosinci: 12,8 cm

Prosinec je skvělý měsíc, co se týče počasí v Brazílii, i když můžete párkrát do týdne očekávat krátké tropické bouře (ty však obvykle trvají jen asi hodinu). Kromě toho zde bude stále více teplo a vlhko, takže budete potřebovat pokoj s klimatizací, abyste v noci mohli spát; dusno a vlhko tu bývá i v časných ranních hodinách.

Také zde bývají hotely v době před Vánocemi velmi plné a drahé, takže je lépe sem přijet dříve. Tak si budete moct vybrat pokoj s dobrými cenami, a to i na „lepších“ místech na slavných plážích. Pokud chcete však přijet až v době Vánoc, rezervujete si ubytování co nejdříve, protože v potom už budou hotely plné a ceny s blížícími se svátky stále vyšší.

·         3hvězdičkové hotely: od 58 USD za noc pro dvě osoby

·         4hvězdičkové hotely: od 70 USD za noc pro dvě osoby

.          www.booking.com

Lastminute a akční letenky


Levné letenky Norimberk - Barcelona a zpět od 959 Kč

Doba letu z Norimberku do Barcelony trvá 1 hodinu 55 min. VSTUP NA ÚZEMÍ ŠPANĚLSKA Do Španělska je možné cestovat, a to i za účelem turismu. Podmínkou je splnění příjezdových...
více…

Levné letenky Vídeň - Miláno zpět od 810 Kč

Doba letu z Vídně do Milána trvá 1 hodinu 25 minut, Podmínky vstutu do Itálie Pro vstup do Itálie je třeba splnit dvě podmínky, vyplnit příjezdový formulář a prokázat se EU...
více…

Levné letenky Vídeň - Malta a zpět za 2153 Kč

Doba letu z Vídně na Maltu trvá 2 hodiny 15 minut. Podmínky vstupu: Vstup do země je možný. Pro cestu na Maltu musíte mít EU certifikát o: očkování/uzdravení/negativním testu - antigen 24h nebo PCR...
více…

Komentáře