Jak naplánovat svatbu v zahraničí

svatba.png

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale plánování svatby v zahraniční destinaci nemusí znamenat více úsilí než organizace svatby doma. Zde uvádíme tipy zasvěcených, jak na to.

Kam se vydat

Rozhodnout se pro destinaci je samozřejmě první krok. K tomu je potřeba výběr místa, která pro Vás má smysl (např. země, kde jste se seznámili, nebo kdy bydlí některý z Vašich blízkých), řídit se možnostmi svého rozpočtu, anebo prostě vybrat některé příjemné místo, které bude vhodné pro Vás i pro Vaše hosty.

Pokud budete chtít uzavřít sňatek např. na Bali, možná zjistíte, že by Vás pobyt tam zruinoval. V takovém případě můžete místo toho zvolit indonéský ostrov Lombok, protože je v téže oblasti, ale přitom dostatečně daleko od oblíbeného Bali, což Vám přinese větší klid a nové zážitky.

Udělejte si nejdřív průzkumnou cestu

Pokud to rozpočet a čas dovolí, navštivte destinaci ještě před svatbou. Zjistěte si předem možnosti ubytování a obřadu, udělejte si jejich seznam, a pak se vydejte na místo, kde chcete svatbu mít. Internetové stránky s hotely nejsou vždy nejlepší zdroj informací, protože Vám nepoví vše o vybavení a zařízení hotelů, ani jak ochotný je personál nebo jaké jsou další náklady. Průzkum je také dobrou příležitostí pro stanovení rozsahu cesty pro Vaše hosty; můžete např. zjistit, že běžně dochází ke zpoždění letů nebo že některé způsoby cestování jsou vhodnější než jiné.

Zvažte počasí a klima

To je důležité jak pro načasování obřadu, tak pro oděv hostů. Pokud byste rádi uzavřeli sňatek v tropické destinaci, snažte se vyhnout vrcholu léta a období dešťů, což znamená největší šanci, že budete mít čisté nebe a obecně pohodlí. V chladnějším klimatu se připravte na všechny možnosti - vždy je možné, že bude pršet. Při výběru svatebního oděvu se oblečte podle klimatu a totéž doporučte svým hostům. Při svatbě na pláži je možné být bosí a vyměnit hedvábí za krajku, zatímco hosté mohou mít lehké plátěné obleky a splývavé letní šaty.

Před cestou si zjistěte a zařiďte zákonné požadavky

Existují jisté požadavky, které je třeba splnit, aby bylo manželství uznáno na domácí půdě. Musíte se ujistit, že manželství bude platné v zemi Vaší svatby, ale i tak může být potřeba ho po návratu domů legalizovat. Ověřte si proto související zákony v zemi, kde svatbu plánujete.

Pokud by toho všeho na Vás bylo příliš, můžete to udělat tak jako mnoho lidí a zvolit si malý občanský obřad doma, ať už před nebo po svatbě v cizokrajné destinaci, čímž se zbavíte spousty stresu navíc.

Oděv si vezměte s sebou

Nemá smysl si dělat starosti, jestli se svatební oděv v zaregistrovaném zavazadle během cesty neztratí. Neriskujte shánění nového svatebního oděvu nebo jeho poškození – většina lepších aerolinií Vám ráda během trvání letu oblek v obalu pověsí. Vezměte si s sebou také něco na ochranu Vašeho oděvu, když bude procházet bezpečnostní prohlídkou, protože pojízdný pás s rengenovými paprsky může na světlém oblečení zanechat černé stopy.

Zjednodušte hostům účast

Ať už to bude skromná svatba nebo pozvete 100 a více lidí, dejte hostům vědět přibližně 12 měsíců předem, aby si mohli naplánovat volno. Je vhodné svatbu zorganizovat v době školních prázdnin, aby si hosté, kteří jsou rodiči, nemuseli dělat starosti ohledně školy svých potomků.

Jakmile stanovíte datum, sestavte „informační balíček“, který pak pošlete se svatebním oznámením nebo emailem, abyste hostům maximálně cestu usnadnili. Součástí balíčku by měli být informace o letových trasách, dopravě, doporučené medikaci či potřebném vízu, a také obecné informace týkající se destinace. Ne každý si bude moct cestu dovolit, proto dejte najevo, že chápete, že se jedná o velký výdaj.

Jedním z důvodů pro výběr ostrova Lombok je jeho cenová dostupnost. Indonésie je relativně levná destinace, a když budete mimo rušný a drahý ostrov Bali, je možné zahrnout také ubytování na pár nocí.

Sestavte si program

Tak jako může hotel nechat na posteli uvítací zprávu, také je dobré poskytnout hostům při jejich příjezdu program celé akce. Poděkujte jim, že podnikli tuto cestu, a poskytněte jim informace a rozvrh svatebního dne. Pokud bude Vaše svatební cesta delší než jeden den, naplánujte také další aktivity, aby se hosté zabavili a vzájemně seznámili.

V uvedeném případě je možné nabídnout např. účast na ranní józe a meditaci, přidat párty na uvítanou, zorganizovat výlet na nedaleký ostrov, kde se hosté mohou seznamovat s želvami, zatímco se novomanželé budou fotografovat.

Upravte svá očekávání…  

Existují sice věci, které nelze při jakékoli svatbě naplánovat, ale když budete mimo domov, je často snadnější přijat, že vše není pod Vaší kontrolou (to se týká nejen deště, ale třeba zpoždění svatebních darů na celnici). Pokud budete mít nápomocný personál hotelu nebo plánovače svatby a uděláte vše pro to, aby den proběhl hladce, bude vše v pořádku.

… a pamatujte na to, že důležití jste Vy, nikoli destinace

Detaily mohou při svatbě v zahraniční destinaci znamenat velký rozdíl. Přistupujte k ní jako k dovolené, ale pamatujte, že vše je zde pro Vás.

A nezapomeňte: pokud ve Vás svatba v zahraničí podnítí touhu cestovat, pomyslete na všechny možnosti, kam se můžete vydat na svatební cestu.

Lastminute a akční letenky


12 denní dovolená - Santorini s odletem z Prahy již od 6 980 Kč

Ubytování - Andreas Studios
Termín: 17.08.2018 - 28.08.2018
Strava: Bez stravy
Doprava: Letecky
Cena: od 6 980 Kč
Datum: 16. 8. 2018více…

USA: levné letenky - New York, Los Angeles s odletem z Vídně již od 7 790 Kč

Letecká společnost KLM přišla opět s další MEGA NABÍDKOU letenek do USA. New York a stejně i Los Angeles tak můžete rezervovat už za  super cenu 7 790 Kč!  Cena obsahuje: zpáteční letenka...
více…

8 denní dovolená - Bulharsko - Nessebar již od 4 242 Kč All Inclusive

Ubytování - Nessebar Beach Resort ***
Termín: 14.09.2018 - 21.09.2018
Strava: All Inclusive
Doprava: Vlastní
Cena: od 4 242 Kč
Datum: 16. 8. 2018více…

Komentáře