Íránský Isfahán

iránský koberec

Perské přísloví tvrdí, že město Isfahán svou krásou překoná polovinu světa. Isfahán je jako drahokam, který v minulosti osadili do Persie. Neproměnil se však na muzeum. Dodnes žije svým životem, kde je člověk na každém kroku obklopen krásou. Zeptejte se kteréhokoliv z místních na nejkrásnější místo v jeho zemi a nejčastější odpověď bude Isfahán. Město vždy fascinovalo jak domácí i poutníky.

 

Na obrovském Emámovém náměstí se každý večer rozzáří světla. Vzápětí se naplní lidmi, kteří si přišli s rodinou, dětmi či přáteli užít poslední okamžiky prožitého dne. Náměstí patří k největším na světě a jeho velkoleposti se vyrovná jen málo co. Z jedné strany ho uzavírá monumentální vstup do bazarového světa tmavých voňavých uliček, a naproti vyrostla velká Emámova mešita.

 

Po bocích najdeme mešitu šejka Loftolláha vyzdobenou miliony obkladaček. Hned naproti stojí palác Ali Kapu, odkud perský šach sledoval se svými návštěvami koňské pólo odehrávající se přímo na náměstí. Náměstí po setmění působí trochu jako sen. Nádherně zdobené budovy a monumenty vypadají křehce jako pouštní fata morgána.

 

Íránci sedí na trávníku a lavičkách, kde si někteří rozloží konvice s černým čajem. U fontány pod hvězdnou oblohou potom večeří i čerstvý chléb, olivy, zeleninu a sýr. V zmrzlinárnách na rohu prodávají typickou isfahánsku citrónovou zmrzlinu. Zamilované páry na procházce se letmo dotýkají prsty, a sem tam se dokonce odváží držet za ruce.

Ať je noční, osvětlený Isfahán jakkoli lákavý, s jeho poklady se nejlépe seznámíte během dne. Ve městě se stále něco děje, rušné uličky hýří aktivitou. Krytý prostor v okolí náměstí se změní na bazar a z malých obchůdků je od rána slyšet pravidelné bouchání. To obchodníci opravují nebo vyrábějí ručně tepané konvice a zdobené talíře. Jejich tišší kolegové zručně malují výjevy z perské Šáhnámy či jemnými tahy štětce dekorují velbloudí kost.

 

Pokud se zeptáte co je typický isfahánský suvenýr, dostane se vám odpovědi, že obrázky na velbloudí kosti nebo modré talířky. Prodávají je téměř všude. Toto je řemeslný bazar. Ten lákavější, méně turistický, se ukrývá za stařičkým portálem ze safavidského období. Malby na něm již vybledly, ale o to barevnější je samotný bazar uvnitř. Uličky se zde setkávají v křižovatkách, které vedou k obchůdkám nebo na místa zvané karavanseraj. Sem přicházeli obchodníci se zbožím ze všech končin Hedvábné cesty.


Památky jsou zde krásné, ale i bez nich by byl Isfahán nejkrásnějším místem světa. Takhle myslí obyvatelé této země. 

Čehel Sotun nebo-li Palác čtyřiceti sloupů patří k nejnavštěvovanějším místům v Isfahánu. Možná ani ne tak pro samotný palác jako spíš prostředí, do kterého palác zasadili. Všude se rozprostírá park s vysokými stromy, které během letních veder poskytují tolik potřebný stín.

 

Víte proč je to Palác čtyřiceti sloupů, ačkoli je má vpředu jen dvacet? To je jednoduché. Dvacet jich je v paláci a dalších dvacet se odráží na vodní hladině.

A opravdu, přímo na hladině podlouhlého vodního bazénu se zrcadlí další dvě desítky sloupů. Rodiče s dětmi sedí na okolních lavičkách a ochotně tolerují, když si někteří turisté vezmou děti na ruce, aby si s nimi udělali fotografii.

 

Isfahánske mosty jsou typickými místy setkání  jak mladé generace, tak i té starší. Zejména ten nejslavnější Si-o-Seh Pol (Most třiatřiceti oblouků) je ikonou města. Večer se nádherně rozzáří a v parku kolem něj to pořádně žije. Na druhém břehu řeky Zayandeh se rozprostírá zajímavá arménská čtvrť s maličkými kostelíky a velkou katedrálou Vank.

 

Nejnovějším íránským přírůstkem na seznamu UNESCO je obrovská Páteční mešita ležící jen pár stovek metrů od centra. Sbíhají se k ní bazarové uličky, ve kterých vám místní lidé nabídnou ovoce, přezrálé mango, pomeranče, banány, oříšky či pistácie. Mějte na paměti, že pokud se budete chtít podívat do mešity, tak přímo před vstupem do mešity se dají sehnat šátky a černé Cadore všech velikostí.

 

Jelikož Páteční mešita dodnes slouží zejména věřícím, během modlitby bývá pro turisty zavřená. Mluví se o ní jako o muzeu islámské kultury, protože v jejím zdech zanechal odkaz každý národ, který se přehnal Persií.

 

"Tyto sloupy pocházejí od Seldžukovcov, mongolské národy zde zanechaly mihráb a o výzdobu se postarali Safavidovci. Tak zní nápis z informační tabule. Atmosféra místa okouzlí nejen fanoušky historie, ale i naprosté laiky. Uprostřed rozlehlého nádvoří stojí kostka připomínající Kaaba z posvátné Mekky. Podobnost není náhodná. Zde poutníci společně trénovali všechny rituály, aby do Mekky přišli jako poloprofesionálové.

 

Zdobený Iwan dekoruje tisíce obkladaček, nad kterými trůní dva vysoké minarety. Vnitřek poskytuje příjemný stín, kde několik lidí spokojeně odpočívá na měkkém koberci. Čtou z hrubého Koránu, kladou si čelo na posvátný kamínek mohr, který šíité používají při modlitbách, nebo jen tak leží na zádech a pospávají.

 

Mešity v Isfahánu neslouží jen na modlení, ale i jako místo setkání či odpočinku. Takovou harmonii a pohodu zažijete v Íránu na více místech, ale jak říká perské přísloví, Isfahán je opravdu jedinečný.

Víza


Vízum do Iránu

Pro vycestování do Íráku se vyžaduje platný cestovní pas. Vízum je vyžadováno od všech držitelů pasů. Platnost pasu musí překračovat alespoň o 6 měsíců dobu plánovaného pobytu v Íránu. Při...
více…

Lastminute a akční letenky


Levné letenky Norimberk - Barcelona a zpět od 959 Kč

Doba letu z Norimberku do Barcelony trvá 1 hodinu 55 min. VSTUP NA ÚZEMÍ ŠPANĚLSKA Do Španělska je možné cestovat, a to i za účelem turismu. Podmínkou je splnění příjezdových...
více…

Levné letenky Vídeň - Miláno zpět od 810 Kč

Doba letu z Vídně do Milána trvá 1 hodinu 25 minut, Podmínky vstutu do Itálie Pro vstup do Itálie je třeba splnit dvě podmínky, vyplnit příjezdový formulář a prokázat se EU...
více…

Levné letenky Vídeň - Malta a zpět za 2153 Kč

Doba letu z Vídně na Maltu trvá 2 hodiny 15 minut. Podmínky vstupu: Vstup do země je možný. Pro cestu na Maltu musíte mít EU certifikát o: očkování/uzdravení/negativním testu - antigen 24h nebo PCR...
více…

Komentáře

 

Cestopisy


Írán - potomek staré Persie

Írán by měl správně patřit k nejvíce ceněným turistickým destinacím světa, protože byl obdařen mimořádnými historickými lokalitami, nádhernou krajinou a fascinující kulturou. Avšak mezinárodní napětí...
více…

Írán – základní informace

V Íránu není vše takové, jak se zdá; např. tradiční představa o pouštní zemi plné přísných mulahů, protizápadního cítění a krásných koberců. Realita je mnohem komplexnější a pestřejší. Írán...
více…

Hlavní atrakce Teheránu, které byste si neměli nechat ujít

Teherán nepatří k oblíbeným cílům cestovatelů a mnozí se mu zcela vyhnou při své cestě do oblíbenějších turistických destinací v Íránu. Avšak nádherné galerie, přátelští místní lidé...
více…