Kostarika, ráj nádherné přírody

kostarika.jpg

Vyměňte Costas za Kostariku

Proč se spokojit se Španělskem, když můžete zažít vzrušující divokou přírodu Střední Ameriky, přívětivé místní obyvatele a silné koktejly za STEJNOU CENU?

Noc v lese a já jsem obklopena vrčením, chrastěním a cvrlikáním džungle.

Srdce mi tluče, když světlo pochodní skenuje masu listů, pak paprsek klesá na červený a fialový lesk jahodové žáby jedovaté.

Jeho kožní sekrety jsou tak toxické, že by mohl zabít člověka – a přesto je tady, jen yard odtud.
Toto dobrodružství je o to napínavější, že je to můj druhý pokus být v Kostarice. V prosinci 2020, uprostřed pekla pandemie, mě tato středoamerická země mezi Karibikem a Pacifikem, která je domovem 6 procent světové biologické rozmanitosti, vzrušovala. Toto je národ, který díky své oddanosti divoké přírodě nedávno vyhrál inaugurační cenu Earthshot Prize – nejprestižnější globální cenu za životní prostředí – vyhlášenou vévodou a vévodkyní z Cambridge. Dychtivě jsem si zarezervoval to, o čem jsem si myslel, že to bude výlet na celý život.

V tomto případě byla Kostarika těžce zasažena koronavirem, ale nyní vítá turisty s otevřenou náručí a neexistují žádná omezení vstupu související s Covidem.

A když se opaluji v all-inclusive hotelu Riu Palace v Tui v 35° vedru, uvědomuji si, že nejsem jediný, kdo si vybral tuto destinaci pro svůj debut na dovolené po pandemii.

Tady je několik mazaných Britů, kteří měli všichni stejnou představu o tom, kterou Costa Rica navštívit: Proč si vybrat Costa del Sol, když za stejnou cenu můžete zažít Kostariku?

Koneckonců právě zde se supermodelka Gisele Bundchen (na snímku) rozhodla mít svůj luxusní druhý domov, na pobřeží v Santa Teresa. A pokud je to dost dobré pro Gisele, je to dost dobré pro mě.

Náš resort, 40 minut jízdy od letiště v Libérii, se nachází v provincii Guanacaste na pobřeží Tichého oceánu a v dálce se tyčí sopky sousední Nikaraguy. Je období sucha a tato oblast je zemí kovbojů; jeho vyprahlé pláně poznamenané stánky u silnic, kde se prodávají šťávy na uhašení žízně vymačkané z hromad cibulovitých melounů a nejsladších bio ananasů, dvakrát větších než ty v Sainsbury’s.

Provází nás Adrian, velký, bombastický 38letý dědeček, kterému se denně válí litr kávy kolem dodávky v sudu a jehož nesčetní přátelé v autech při prohlídce jeho domu neustále troubí na klaksony na pozdrav. provincie.

Vystupuje pod přezdívkou ‚Chino‘ (která mu vyhovuje mnohem lépe) a říká mi, že ‚v Kostarice má každý nějakou přezdívku‘, než mi udělí přezdívku ‚Slečna Dimplesová‘.

Abychom rozproudili šťávu z džungle, jedeme na tři hodiny do provincie Alajuela, domova aktivní sopky Arenal, která do vzduchu chrlí hrozivé sloupy vodní páry.

Na noční prohlídce v Danaus Biological Reserve mě čeká víc než jen jedovatá žába. „Tato zvířata jsou plná příběhů,“ říká náš průvodce Elias, seriózní mladý biolog, který se stal fotografem divokých zvířat, když kráká „ha ha – haw haw“ volavky lodní, která vychází až po západu slunce.

Vidíme jedovatého kočičího hada, ještěrku Jesus Christ (takzvanou kvůli její schopnosti běhat po vodě), světlušky s neonově zelenými derrieres a netopýry soumraku, kteří se vysmívají 6000 komárům za hodinu. Setkávám se tváří v tvář kyselozelené červenooké rosničce a jsem uchvácen jejím obrovským brýlovýma očima a velkými, rozpláclými červenými rukama a nohama, které tomu odpovídají. „Nalezení vyžaduje dobrý pár uší,“ říká Elias, jehož zvuky dvojitého umlčování jsou náležitě zodpovězeny.
Pak je tu hvězdná atrakce, lenochod se třemi prsty, jeden z oficiálních národních symbolů Kostariky. Ale je skrytá a předvídatelně usedlá na vrcholku stromu, je si vědoma svého VIP statusu a je příliš diva, než aby nám předvedla dobrou show.

Pozice lenochodů na stromech v noci může naznačovat počasí příštího dne – její dnešní vysoké umístění znamená, že zítra bude chladno a mokro. „Lidé zde důvěřují ptákům a zvířatům více než předpovědím počasí v televizi,“ říká Elias.

Bylo mi řečeno, že lesklý mramor přes vodu je okem číhajícího kajmana, zatímco mezi další šelmy, které rezervaci navštěvují, patří mravenečníci, hadi hroznýšovití a dokonce i divoké kočky, protože „je to tady pro ně jako z rychlého občerstvení“.

Ale nebojte se, že byste se museli prodírat nebezpečnou džunglí, abyste viděli divokou zvěř: tato půlmílová stezka je krotká a dostatečně přístupná pro zážitek, ve kterém jste méně jako Steve Irwin a více jako David Attenborough.

V posledních pěti letech se Kostarika stala Mekkou pro pozorovatele ptáků po celém světě. A není těžké pochopit proč – to je utopie twitchers.

Přicházejí pro dravce caracara vznášející se nad hlavou a bujné skřivany luční, pro okázalé ary, duhové ledňáčky a tukany s banánovými zobáky.

Když jedu na čtyřkolce po pláži, velcí hnědí pelikáni se potápějí za tuňákem v moři. A na líné plavbě lodí po Playas del Coco nás doprovázejí bez námahy vznášející se fregaty, zatímco delfíni procházejí přídí – to vše na pozadí planoucího západu slunce, který zapaluje oblohu od spálené okrové po neonově růžovou.

Flóra je zde stejně působivá jako fauna. Navštěvujeme Monteverde Cloud Forest, kde se podnebí karibské a tichomořské strany země slévá a vytváří visící mraky v mystickém lese, kde jsou 40 stop vysoké stromy zahalené prvotními liánami a mechy.

Kostarické stromy nemají ve svých kmenech žádné letokruhy – díky jedinečnému rotujícímu mikroklimatu země namísto ročních období – takže není možné určit jejich skutečný věk.

Procházka po lesních visutých mostech je klidným zážitkem – dokud v její noře nespatříme sklípkana oranžového. Tento celoživotní arachnofob stačí jeden letmý pohled na jeho hrudník a obrovskou štětinatou nohu, aby se s ním rychle vrhl.

Tato země je plná vodopádů, z nichž jeden z nejpozoruhodnějších je Catarata del Toro. Ale míříme k řece Celeste, kde vidím vodu tak fantasmagoricky modrou, že je to jako z filmu o princezně od Disneyho. Není to kouzlo, ale je to alchymie: konvergence dvou řek vytvořila vzácná ložiska nerostů, která se odrážejí ve slunečním světle a vytvářejí fascinující elektrický odstín řeky.

Koupat se tu nedá, a tak míříme k termálním pramenům Baldi, kde sopka Arenal vyhřívá 25 bazénků s horkými minerálními látkami.

Jediným problémem Kostariky je to, že je to tak dobře promazaný turistický stroj, který se může od autenticity odchýlit k jakési fasádě Truman Show toho, co věří, že návštěvníci chtějí. Čekal jsem, že se namočím do bublající sopečné vody tak klidné, že to bude jako koupat se v kráteru Měsíce. Místo toho mě vítají polystyrenové ‚vodopády‘, disco světla a dokonce i sportbar.

Ale nemohu se příliš bránit ‚The Rich Coast‘. Toto je nakažlivá země, kde je náboženství „fotbal“, hudba je merengue, koktejly hýří jalapeños a „když nás rozsekáte, krvácíme z kávy“.

Je zde skutečně nezákonné produkovat jakýkoli druh kávy kromě 100% Arabiky – nejkvalitnějších kávových zrn – a na kávové farmě Don Juan v Monteverde se dozvídáme, jak se vyrábí od ovoce po šálek v páře, který je v této oblasti známý. její květinové tóny.

Později, po drsném dni stráveném lemováním zipů, smíchem a pojídáním rybích tacos, jsem se dozvěděl, že Kostarika je jednou z mála zemí na světě bez armády.

Cítím se provinile, že jedu na dovolenou, když se jinde ve světě dějí taková zvěrstva, a ptám se China, jak se Kostarika dívá na ukrajinskou invazi. Připomíná mi pura vida, heslo této země, kterému nelze uniknout, což znamená ‚čistý život‘.

„Nejen čistý život, ale i pozitivní život,“ říká Chino. „Dívám se nahoru, těším se. Svět bude mít vždy problémy, ale jaký je váš postoj k nim? To je to, co dělá dobrý život, být pozitivní.“

Odjíždím z Kostariky vděčný za kouzlo těchto lidí a jejich vřelé, optimistické a vzrušující země.

Ubytování

Na Kostarice je mnoho hotelů kde budete určitě s kvalitou ubytování spokojeni.

Doporučujeme hotel Eco Boutique Hotel Vista Las Islas Reserva.

 

Víza


Vízum na Kostariku

Občané ČR mohou pobývat na území země do 90 dnů od prvního vstupu na území země. Na Kostarice budete muset předložit doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka nebo jízdenka)...
více…

Lastminute a akční letenky


Levné letenky Bratislava - Záhřeb a zpět od 595 Kč

Doba letu z Bratislavy do Záhřebu trvá 55 minut. Podmínky vstupu: Čeští občané do Chorvatska mohou vstoupit bez omezení. Čeští občané cestující do Chorvatska jsou osvobození od povinnosti prokázat...
více…

Levné letenky Praha - Kodaň a zpět za 1990 Kč

Doba letu z Prahy do Kodaně trvá 1 hodinu 25 minut. Aktuální podmínky pro cestování do Dánska  Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony....
více…

Levné letenky Praha - Benátky a zpět od 774 Kč

Doba letu z Prahy do Benátek trvá 1 hodinu 15 minut. Podmínky vstutu do Itálie Pro vstup do Itálie je třeba splnit dvě podmínky, vyplnit příjezdový formulář a prokázat se EU...
více…

Komentáře

 

Cestopisy


Vydejte se do města Liberia - Kostarika

Díky vynikajícímu zařízení (nejen) pro turisty a blízkosti spousty atrakcí je město Liberia ideální zastávkou pro návštěvníky Kostariky. Díky nedávnému otevření Mezinárodního letiště Daniela Odubera...
více…

Navštivte národní park Volcán Arenal

Tento park, kde je možné vidět vzácnou faunu a flóru, navštívit horké prameny a vodopády nebo se projít po lávovém poli se nachází ve středu Kostariky. Park náleží správě Área de conservación...
více…