Pronájem aut v Chorvatsku

Highway_in_Croatia.jpg

Auto je jednoznačně nejlepší prostředek, který Vám pomůže prozkoumávat Chorvatsko. A pokud nepřicestujete vlastním autem, nebojte se auto si zde pronajat. S ním pak budete moct navštívit více památek, vydat s také mimo obvyklé turistické trasy, vidět více za kratší čas a mít svobodu zastavit kdykoli a kdekoli budete chtít.

Kdy si auto nepronajímat

Existuje pár situací, kdy je lepší si auto v Chorvatsku nepronajímat. Pokud plánujete pobyt pouze ve velkých městech, jako je Záhřeb, Split či Dubrovník, obejdete se nejspíš bez auta. Meziměstské autobusy jsou pohodlné, časté, rychlé a levné, přičemž představují dobrý způsob jak se dostat z jednoho města do druhého. Ve městech samotných se pak můžete pohybovat veřejnou dopravou nebo pěšky. Parkování ve městech může obnášet značné problémy a bude Vás stát peníze. Proto nemá smysl si pronajímat auto, které by pak stálo na parkovišti.

Také pokud máte v plánu nonstop relaxovat na plážích v některém pobřežním městě, auto nebudete potřebovat. I v takových případech je však možné si pronajat auto na jeden den a vydat se na chorvatské silnice, abyste se podívali také mimo Vaši základní destinaci.

Kdy si auto pronajat  

Auto budete určitě potřebovat, pokud se rozhodnete ubytovat v některé malé vesničce na pobřeží, jako je např. Komarna. Přestože má mnoho vesnic základní zařízení, jako je prodejna potravin, bar a restaurace, za většími nákupy, bankomatem nebo lékárnou se budete muset vydat do nejbližšího města. V takových případech přijde auto vhod.

Pokud budete pobývat na Istrii, ale budete si chtít prohlédnout celý region (což je v případě Istrie téměř nutností), jediná možnost je mít auto. Meziměstské autobusy nejsou na Istrii vhodnou volbou. Totéž platí, pokud budete ubytováni na některém z chorvatských ostrovů.

Pokud budete chtít během týdne nebo ještě kratší doby navštívit mnoho míst, je dobré si vypůjčit auto. Chorvatsko sice není velká země, ale zato dlouhá: vzdálenost po silnici z města Umag na severozápadě do Dubrovníku na jihu činí více jak 700 km. Jízda přitom neprobíhá jen po dálnicích, ale částečně také po pomalejších státních silnicích. Kromě toho budete nejspíš chtít na více místech zastavit – a to bude možné, když si pronajmete auto.

Turisté se někdy chtějí ubytovat na jednom místě s výhodnou polohou a z něj pak podnikat jednodenní výlety k oblíbeným atrakcím v regionu. To je opět nejlépe proveditelné, když máte auto. Dělá to také mnoho hostů ubytovaných v apartmánech v Komarně. Letovisko Komarna má skvělou polohu pro jednodenní výlety do Dubrovníku, na poloostrov Pelješac, ostrovy Hvar, Brač, Korčula a Mljet, a také na pár míst v sousední Bosně, jako je Mostar a vodopády Kravica. K tomu je však opět potřeba si mít auto.

Rozhodněte se, jaký je cíl Vaší cesty a kolik toho chcete vidět, a udělejte si představu o tom, jestli budete nebo nebudete potřebovat si pronajat auto.

Dostupnost a sazby

Tak jako u mnoha dalších služeb (ubytování, výlety, aktivity atp.) je i pronájem aut v Chorvatsku velmi sezónní záležitost. To znamená, že je potřeba si zajistit pronájem auta s dostatečným předstihem, pokud se sem chystáte v hlavní sezóně (červenec-srpen). A také to znamená, že sazby za pronájem v těchto měsících dramaticky vzrostou.

Očekávejte, že v hlavní sezóně zaplatíte asi 60 EUR/den za pronájem vozu mini a 65 EUR/den za vůz ekonomické třídy. Mimo hlavní sezónu za stejná auta zaplatíte 20 EUR a 25 EUR, což je obrovský rozdíl. Také je potřeba mít na paměti, že ceny se dynamicky mění spolu s poptávkou: to znamená, že čím dříve si vůz objednáte, tím méně zaplatíte. V na hlavní sezónu si tak můžete zajistit vůz mini už od 45 EUR denně, pokud si ho objednáte 6 měsíců či více předem.

Půjčovní společnosti nabízejí pronájem také dalšího vybavení, jako je GPS, WiFi hotspot, sedačka pro děti, řidič navíc atd.; to vše je za příplatek.

Poplatky za další vybavení (na den):

 • (ceny v lednu 2018 u společnosti Rentalcars)
 • automatická převodovka - 20 EUR
 • dětské sedadlo - 10 EUR
 • GPS - 10 EUR
 • řidič navíc - 10 EUR
 • mobilní hotspot - 10 EUR

Společnosti pronajímající auta v Chorvatsku

K vyhledávání a rezervaci vozidel online doporučujeme Rentalcars.com, což jsou makléři, kteří spolupracují se všemi významnými společnostmi pronajímajícími auta v Chorvatsku. Jejich ceny jsou konkurenční a všechny nabídky naleznete na jednom místě, takže je snadno můžete srovnávat a vybrat si pro Vás nejlepší možnost. Pokud však dáváte přednost objednávce přímo u společnosti pronajímající auta, v Chorvatsku naleznete všechny významné společnosti. Kromě toho existuje také pár národních chorvatských společností.

Sixt Croatia

Sixt Croatia je součástí globální sítě Sixt. Společnost má kanceláře ve větších chorvatských městech, jako je Záhřeb, Split, Zadar, Rijeka, Pula a Dubrovník. Je to jeden z největších půjčovatelů aut v zemi.

Kontakt: Záhřeb, kancelář letiště, Rudolfa Fizira 21, Záhřeb

Oryx

Oryx má základnu v Záhřebu, ale kanceláře v celém Chorvatsku. Doporučujeme ji především na delší pronájmy auta.

Kontakt: Split, kancelář letiště  

Fleet

Fleet je další chorvatská půjčovna aut s kancelářemi v celé zemi. Jedná se o novou společnost, která je však hodně využívaná.

Kontakt: kanceláře letišť  

Vetura

Vetura je regionální půjčovní společnost se základnou v Poreči a s kancelářemi ve všech významných městech na pobřeží Istrie. Doporučujeme při pobytu na Istrii.

Centrální kancelář: Poreč, Trg J. Rakovca 2

Co je potřeba vědět, než přistoupíte k rezervaci vozidla  

Jaké auto si půjčit

Jaký typ auta si pronajat, to závisí z velké části na Vašich preferencích. Silnice v Chorvatsku jsou ve výborném stavu, takže co se těch týče, je možné jakékoli auto. Dále je třeba zvážit dopravu a omezené parkování v centrech měst. Tady asi lépe obstojí menší kompaktní auto. Auta střední a plné velikosti jsou dobrou volbou v případě, že plánujete cestovat na delší vzdálenosti, protože skýtají více místa. Klimatizace je nutností, protože v létě zde bývá opravdu horko.

Levný pronájem aut v Chorvatsku

Pokud hledáte levný pronájem aut v Chorvatsku, doporučujeme stránky Rentalcars nebo podobné společnosti. Téměř vždy zde získáte lepší ceny, než kdybyste si vůz rezervovali přímo u půjčovní společnosti.

Různá místa, kde můžete auta vyzvednout a vrátit

Můžete si také zařídit různé místo vyzvednutí a odevzdání auta. To může být např. v situaci, když pojedete po silnici ze Záhřebu do Dubrovníku, ale zpátky z Dubrovníku do Záhřebu poletíte letadlem. Zeptejte se předem, na kolik Vás to vyjde, protože půjčovny si někdy za tuto službu účtují příplatky. Totéž platí pro vyzvednutí nebo odevzdání auta mimo otvírací dobu: je možné to zařídit, ale zaplatíte navíc.

Platební požadavky

Pokud si budete chtít v Chorvatsku pronajat auto, je nutné mít platební kartu. Společnosti velmi často předem autorizují Váš kredit kvůli bezpečnostnímu vkladu. Proto si ověřte, že máte na kartě dostatek prostředků, a k tomu další peníze na cestu. Přesná částka závisí na vozidle a na půjčovní společnosti, obvykle to bývá někde mezi 1000 a 3500 EUR.

Manuální nebo automatická převodovka

Většina pronajímaných aut má manuální převodovku. Pokud dáváte přednost automatické převodovce, je potřeba si auto zajistit s velkým předstihem, a také zaplatíte navíc.

Rezervujte si auto s dostatečným předstihem

Zatímco mimo turistickou sezónu často stačí přijít na letiště a vybrat si auto, které si pronajmete, to neplatí v hlavní sezoně a v přechodném období (tj. mezi hlavní sezónou a zimním obdobím). Proto je potřeba si auto zajistit předem. To se vztahuje i na další vybavení, které budete potřebovat (sedadlo pro děti,  WiFi router apod.). Čím dříve si vůz rezervujete, tím lepší sazbu získáte. To platí především pro období vysoké poptávky od června do září. Sazby se zvyšují spolu s poptávkou a s menším dostupným výběrem.

Řidičský průkaz  

Pro řízení v Chorvatsku stačí mít platný ŘP z domovské země. Vždy je však dobré mít také mezinárodní ŘP.

Minimální a maximální věk pro pronájem auta   

Minimální věk pro pronájem auta v Chorvatsku je 22 let. Ale i když je Vám méně než 22 let, můžete si auto pronajat, zaplatíte však příplatek pro mladé řidiče. Řidiči nad 70 let zase při vypůjčení platí navíc pojištění pro řidiče-seniory.

Pojištění a poplatek za překročení hranic

Velká debata probíhající na netu ohledně pronájmu aut v Chorvatsku se týká toho, zda je či není nutné zaplatit pojištění zvlášť při překročení hranic do Bosny a/nebo Černé Hory. Stručná odpověď je: NE, není to nutné. Nepotřebujete žádné další pojištění pro vstup do těchto zemí. Vaše auto bude vybaveno pojišťovací zelenou kartou, která platí v obou zemích, a je dokladem, že auto má alespoň minimální požadované pojištění. Mnoho půjčoven aut v Chorvatsku se Vám bude pokoušet prodat další pojištění pro překročení hranic, trvejte však na své zelené kartě a neplaťte nic navíc.

Vyzvednutí auta a řízení  

Auto si dobře prohlédněte

Než s vypůjčeným autem odjedete, lidé z půjčovny ho prohlédnou kvůli event. poškozením, která zapíší na papír. Nebojte se auto prohlížet spolu s nimi a dávat na vše pozor. Totéž budou provádět, když auto vrátíte. Pokud přitom objeví nějaký škrábanec nebo jiné poškození, dají Vám k úhradě opravu. Proto je mimořádně důležité auto před vyzvednutím prohlédnout, pořídit fotodokumentaci a event. nedostatky sdělit zástupci půjčovny.

Dodržujte pravidla na silnici

Dodržujte maximální povolenou rychlost, netelefonujte při řízení, používejte stále bezpečnostní pás a v zimním období (od října do března) mějte ve dne zapnuté tlumené reflektory. Rychlostní limit ve vnitřním městě je 30-50 km/h, na otevřených silnicích až 90 km/h (ale se spoustou nižších limitů v zátočinách apod. místech na silnici) a na hlavních silnicích podléhajících mýtnému až 130 km/h.

Poruchová služba  

Chorvatský autoklub (HAK) poskytuje poruchovou službu; jeho tel. č. je  987. Také má bezplatné aplikace do smartphonů s informacemi v reálném čase o stavu silnic, dopravních zácpách a webovou kamerou.

Vracení auta

Před vrácením auta nezapomeňte doplnit benzín: pokud nebude nádrž plná, půjčovna si naúčtuje příplatek. Nikdy auto nevracejte ve spěchu: je potřeba mít dostatek času na vyřízení všech papírů a kontrolu auta (abyste se vyhnuli dalším poplatkům za nečekaná poškození).

Silnice v Chorvatsku

Obecně řečeno jsou silnice v Chorvatsku ve velmi dobrém stavu. Čtyř a šestiproudové dálnice spojují sever a jih a východ a západ země. Dálnice jsou označeny písmenem „A“ a značky u nich vždy mají zelenou barvu. K nejvýznamnějším dálnicím patří:

 •  A1 spojující Záhřeb s přístavem Ploče na jihu
 • A6 spojující Záhřeb s Rijekou na západě
 • A8 spojující Rijeku s městečkem Kanfanar na Istrii (dálnice je částečně dvouproudová a částečně čtyřproudová)
 • A9 spojující Pulu přes Kanfanar s hranicemi Slovinska
 • A3 spojující slovinskou hranici na západě přes Záhřeb se srbskou hranicí na východě

Národní silnice jsou označeny písmenem „D“ a značky u nich mají většinou žlutou barvu. Nejoblíbenější národní silnicí je D8 (výjezd E65), která spojuje Rijeku na severozápadě s Dubrovníkem na jihovýchodě. Jedná se o nejpozoruhodnější silnici s výhledem v zemi, a když pojedete na jih, dříve nebo později se na ni dostanete. Dálnice A1 vedoucí na jih pokračuje pouze k Ploče. Jediná možnost, jak se dostat po silnici z Ploče do Dubrovníku, je po národní silnici D8, známé také jako Jadranská magistrála.

Není nutné mít GPS, protože silnice v Chorvatsku jsou ve výborném stavu, dobře značené a snadno se na nich zorientujete. GPS přijde vhod pouze ve velkých městech, jako je Záhřeb, Split či Dubrovník. Stejně tak dobře ale pomohou i Google mapy (po stažení fungují o offline). Pokud budete používat při řízení Google mapy, nezapomeňte vypnout roaming před překročením hranic do Bosny nebo Černé Hory: tyto země nejsou členy EU a poplatky za roaming bývají obrovské.

 

Víza


Vízum do Chorvatska

Pokud máte platný občanský průkaz, který byl vydán od druhé poloviny roku 2000, můžete bez pobytového povolení pobývat v této zemi nejdéle 3 měsíce. Adresa velvyslanectví: Velvyslanectví...
více…

Lastminute a akční letenky


Kolumbie: levné letenky - Bogota s odletem z Vídně již od 11 890 Kč

  Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech poplatků 1 ks příručního zavazadla odbavené zavazadlo dle leteckých dopravců Cestovní období: únor - říjen 2019 (mimo červen) prodej...
více…

Švédsko: levné letenky - Malmo s odletem z Katovic již od 692 Kč

  Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech poplatků 1 ks příručního zavazadla odbavené zavazadlo dle leteckých dopravců Cestovní období: únor - říjen 2019 prodej...
více…

Norsko: levné letenky - Bergen s odletem z Katovic již od 978 Kč

  Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech poplatků 1 ks příručního zavazadla odbavené zavazadlo dle leteckých dopravců Cestovní období: únor - září 2019 prodej...
více…

Komentáře

 

Cestopisy


Vydejte se na Obonjan festival v Chorvatsku

Pod srpkem měsíce a hvězdným nebem tančí dav v kamenném amfiteátru při elektronických rytmech od Floating Points – je to idylické prostředí pro koncert. Jsem na Obonjanu, dříve neobydleném chorvatském...
více…

Ostrov lásky v Chorvatsku

Chorvatský ostrůvek Galešnjak (nazývaný také Ostrov lásky nebo Ostrov milenců) se nachází v Jaderském moři v průlivu mezi ostrovem Pašman a městem Turanj (nedaleko Zadaru na chorvatské pevnině). Jedná se...
více…

Petrčane v Chorvatsku

Zhruba 12 kilometrů na sever od Zadaru se nachází městečko Petrčane. Městečko najdete v zátoce, která díky mořským proudům patří mezi nejčistší v Chorvatsku. Podél pobřeží se zde táhne několik...
více…