Co je potřeba vědět o lyžování v Severní Americe

Skiing-in-Canada halvní foto.jpg

Je pár věcí, které byste měli vědět o lyžování v USA a v Kanadě. Rádi bychom zde s Vámi sdíleli své zkušenosti a podali Vám pár informací a tipů. Zmíníme některá letoviska, která stojí za návštěvu, dáme Vám tipy ohledně lyžařských lístků a předáme některé informace, které jsme se dozvěděli o rozdílech při lyžování v letoviscích v Evropě a v Severní Americe.

Místa  

Spojené státy a Kanada zabírají obrovskou plochu - přinejmenším tohle zjistíte hned, jak se dostanete na severoamerický kontinent. Není možné zde zmínit všechna letoviska, předložíme Vám však stručný přehled míst, která jsme sami vyzkoušeli.

Vloni jsme se vydali po silnici do Denveru v Coloradu. Hlavním důvodem pro to byla skutečnost, že Denver se nachází u paty Skalnatých hor, proto je to ideální destinace na začátek cesty, jak je ta naše.   

Colorado je samozřejmě rájem pro zimní sporty. Nachází se zde spousta míst, kam se můžete vydat, a přitom nejsou příliš vzdálená od města. Jedním z oblíbených letovisek je Arapahoe Basin. Jedná se o neformální lyžařské centrum s dostupnými cenami a s příjemnými trasami pro lyžování mimo sjezdovky. Měli byste sem však dorazit brzy ráno, abyste získali místo na parkovišti na „Pláži“ (The Beach).

Nedaleko od něj pak leží další letovisko, Copper Mountain. Denní vstupy sice nejsou levné, avšak oblast je příjemná a snadno dostupná, pokud přijedete od Denveru po silnici I-70. V oblasti se nachází také Breckenridge a Keystone.   

Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :

Elk Run 23 by Colorado Rocky Mountain Resorts - 7  nocí/4 osoby od 37 422 Kč

Frisco Inn on Galena*** - 7 nocí/2osoby od 37 338 Kč snídaně v ceně

Když pojedete dále do Skalnatých hor, můžete zavítat na horu Aspen. Oblast nabízí čtyři lyžařská letoviska, z nichž každé má vlastní charakter: Snowmass, Buttermilk, Aspen Mountain a Aspen Highlands. Strávili jsme jeden úžasný den v Aspen Mountain a lyžovali především mimo sjezdovku, kde nás přivítal čerstvý prachový sníh.

Další výborné lyžařské letovisko je Crested Butte, ve kterém jsme strávili několik dní a užívali si jeho atmosféry. Lidé jsou zde skutečně pohodoví a k dispozici máte výběr lyžařských svahů.   

V Coloradu se nacházejí i další úžasná lyžařská letoviska, jako je např. Vail, Breckenridge a Winter Park. Rozhodně byste mohli strávit celou lyžařskou sezónu jen v Coloradu a stále se bavit...

I v jiných regionech však naleznete řadu dalších lyžařských letovisek.  

Whistler Blackcomb je asi nejznámější lyžařské letovisko v Kanadě. Je známé především jako místo Zimních olympijských her ve Vancouveru roku 2010.

Další středisko, které můžeme doporučit, je Sunshine Village nedaleko Banffu (Alberta v Kanadě). Je velmi oblíbené díky jeho akcím v době sezóny. Konec sezóny v letošním roce jsme oslavovali v době poháru Slush Cup a stálo to za to!

Říká se, že letovisko Kicking Horse Mountain ležící nedaleko Goldenu (Britská Kolumbie, Kanada) může nabídnout nejlepší sníh v Severní Americe. Svahy jsou zde velmi strmé, ale pokud máte rádi svištění z kopce, je to místo pro Vás.  

Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :

Ramada Limited Golden*** - 7 nocí/2 osoby od 14 713 Kč snídaně v ceně

Holiday Inn Express Golden-Kicking Horse *** - 7 nocí/2 osoby od 12 534 Kč snídaně v ceně

Nedaleko od letoviska Kicking Horse Mountain je průsmyk Roger’s Pass, který je oblíbený pro sněhovou turistiku (ski touring). Pokud jste zkušení v lyžování mimo sjezdovky, zde naleznete úžasné trasy právě pro Vás.

V Kanadě se samozřejmě nachází velké množství dalších lyžařských letovisek.

Rozdíly od evropských lyžařských letovisek  

Alpy většina z nás dobře zná, protože jsme navštívili už nejedno letovisko v Německu, Rakousku, Švýcarsku či ve Francii. Letoviska v Alpách se však v mnoha věcech liší od letovisek v Severní Americe.   

Hranice

V Evropě se oproti Severní Americe nachází mnoho hranic mezi státy a často proto není možné lyžovat přes některé lesy. V Severní Americe Vás vlek vyveze na vrchol hory a můžete z ní lyžovat v podstatě kterýmkoli směrem; překážky, které by mohly být nebezpečné, bývají označené. Když napadne čerstvý prachový sníh, vleky začnou jezdit až teprve tehdy, když ho lyžařská hlídka prohlásí za bezpečný.   

Lyžařská hlídka (ski patrol)

V Severní Americe funguje skupina lidí označovaná jako „lyžařská hlídka“. Ti mají asi jedno z nejlepších povolání na světě a celý den jen lyžují. Musí hlídat, aby nikdo na svahu nelyžoval příliš rychle či bezohledně a mají právo Vám sebrat lyžařský pas. Také jsou to první lidé, kteří pomůžou, když dojde k nehodě; navíc ověřují, jestli jsou všechny svahy bezpečné.   

Kultura horských chat (Hüttenkultur)

Zatímco lyžování v Severní Americe je jen sport, v Alpách je to zážitek sám o sobě. Kolem lyžování se točí celá kultura, jakou v Severní Americe nenaleznete. Během dne se lidé scházejí horských chatách (něm. Hütten), což jsou malebné horské restaurace. Po vyčerpávajícím dni stráveném lyžováním se můžete bavit přímo na kopci, kde se probíhá vlastní noční život (tzv. aprés ski). V Severní Americe je však i zde většina restaurací spíše ve stylu fast foodů.   

Sníh

O tom jste možná už slyšeli: sníh je na obou kontinentech odlišný. Ne nadarmo horská letoviska v Severní Americe píšou o „šampaňském prachu“. Především ve Skalnatých horách, které se nacházejí daleko od oceánu ve vysoké nadmořské výšce, takže sníh zde je mnohem sušší a více prachový než v Alpách. To může být sice subjektivní, ale rozdíl určitě pocítíte.  

Fronty u vleků  

Fronty u vleků v Alpách jsou spíše necivilizované, zatímco v Severní Americe je tomu naopak - často zde ani fronty nejsou. Ve většině letovisek kontroluje obsluha vleků lístky osobně, zatímco v Evropě to probíhá automaticky.  

Ceny

Lyžařská letoviska v Severní Americe jsou mnohem dražší než letoviska v Evropě. I letoviska se starými sedačkovými vleky si účtují spoustu peněz. Denní lístky ve velkých a oblíbených letoviscích stojí v Evropě kolem 50 USD, zato v Severní Americe ve velkých letoviscích zaplatíte i více než 100 USD za jednodenní lístek. To je hlavní a největší rozdíl. V následujícím odstavci se dočtete pár rad, jak zde můžete ušetřit.

Obstarejte si lyžařské lístky (pas) brzy  

Když jsme vloni přicestovali na lyžařskou sezónu do USA, neměli jsme ani ponětí o lyžařských lístcích nebo o sezónních pasech. Velmi brzy jsme však poznali, že ceny za jednodenní vstup jsou velmi vysoké - a to jsme nechtěli zůstat jen v jediném letovisku.   

V případě, že byste chtěli cestovat do více než jednoho lyžařského letoviska a nechtěli utratit příliš mnoho peněz, máte jen jednu možnost: rezervovat si lístky velmi brzy. V závislosti na Vašich potřebách existuje několik možností, jak ušetřit: existují lístky, které za pevnou cenu kombinují vstup do několika lyžařských letovisek. Jediným problémem je, že většina z nich bývá vyprodána ještě předtím, než sezóna začne. Takže buďte prozíravý a rezervujte si je včas!  

Zde Vám představíme druhy vstupů (pasů), který obvykle bývají k dispozici.   

Epický pas (Epic Pass) bývá v různých verzích a pokrývá lyžařská letoviska nejen v USA, ale i ve světě. Většina základních letovisek se nachází v Coloradu, Utahu a v Kalifornii.   

Jiný koncept nabízí Horský kolektivní pas (Mountain Collective Pass). Ten Vám umožňuje vstup do 11 lyžařských oblastí s omezeným časem 2 dnů v každém letovisku - vypadá tedy jako ideální druh pasu pro lidi s nižším rozpočtem. Pas se vztahuje na oblasti v Kanadě a na některé státy na západním pobřeží USA.   

Pokud byste cestovali pouze do Colorada, mohl by Vás zajímat Super pas pro Skalnaté hory (Rocky Mountain Super Pass).   

Pokud byste chtěli lyžovat na východním pobřeží, můžete si vybrat MAX pas (M.A.X. Pass), který nabízí 5 dní v každém z 11 letovisek na západním pobřeží a v 11 letoviscích na východním pobřeží.

Tím jsme pokryli oblasti v USA. Ale co Kanada? Asi nejlepším způsobem, jak ušetřit peníze při lyžování v Kanadě, je předem si zakoupit balíček lístků od Ski Canada. Jsou k dispozici v různých verzích a nabízejí vstup do řady lyžařských letovisek dle Vaší volby. Jeden balíček lístků Vám dá 20 denních vstupů.  

Vaše volba však bude také záviset na Vašich potřebách: kam chcete jet a na jak dlouho, kolik chcete a můžete utratit? Srovnejte to s nabídkou pasů a udělejte si představu.

 

Lastminute a akční letenky


Levné letenky Norimberk - Barcelona a zpět od 959 Kč

Doba letu z Norimberku do Barcelony trvá 1 hodinu 55 min. VSTUP NA ÚZEMÍ ŠPANĚLSKA Do Španělska je možné cestovat, a to i za účelem turismu. Podmínkou je splnění příjezdových...
více…

Levné letenky Vídeň - Miláno zpět od 810 Kč

Doba letu z Vídně do Milána trvá 1 hodinu 25 minut, Podmínky vstutu do Itálie Pro vstup do Itálie je třeba splnit dvě podmínky, vyplnit příjezdový formulář a prokázat se EU...
více…

Levné letenky Vídeň - Malta a zpět za 2153 Kč

Doba letu z Vídně na Maltu trvá 2 hodiny 15 minut. Podmínky vstupu: Vstup do země je možný. Pro cestu na Maltu musíte mít EU certifikát o: očkování/uzdravení/negativním testu - antigen 24h nebo PCR...
více…

Komentáře