Mangrovy a mahagonový les na ostrově Bohol, Filipíny

mahagonový les.jpg

Bohol byl obdařen mangrovovými lesy v okolí systémů jeho řek, říčních ústí a na ostrůvcích u pobřeží. Na ostrově se nachází biologicky velmi rozmanité mangrovové systémy a 26 mangrovových druhů, které můžete nalézt na jeho březích.

Z 54 druhů pravých mangrovů (34 hlavních a 20 vedlejších) a 60 druhů přidružených mangrovů na celém světě se na Filipínách nachází kolem 47 “pravých mangrovů” a přidružené druhy spadající do 26 rodů. Druhy pravých mangrovů jsou ty, které rostou pouze a jedině v prostředí mangrovů, zatímco přidruženým druhům se daří i na jiných místech, jako je např. plážový les a nížiny.   

Mangrovy jsou porosty stromů tolerantních vůči slanému prostředí, které se adaptovaly na život v podmínkách slané a poloslané (brakické) vody. Liší se svojí velikostí od křovin až po vysoké stromy a naleznete je kolem krytých tropických přílivových oblasti a mokřin nebo u říčních ústí a lagun; mohou se rozšířit také do vnitrozemí podél řek, potoků a jejich přítoků. Vyžadují k životu pomalý proud a spoustu jemných usazenin, ve kterých mohou zakořenit.

Proč jsou mangrovy významné

Mangrovy poskytují zásadní prostředí pro tření ryb, kladení jiker, život mladých rybek, a také pro krmení a přechodný úkryt pro stovky druhů ryb, korýšů i bezobratlých živočichů. Také podporují hojný a produktivní mořský život.   

Tak jako ostatní zvířata také ryby, garnáti, krabi a další mořští tvorové potřebují bezpečné místo ke svému růstu mimo dosah predátorů. Mangrovy s jejich složitým propleteným systémem kořenů jsou ideálními místy pro růst nového života, kdy poskytují bezpečné skrýše pro mladé rybky i jiné malé a mladé živočichy. Kalná voda kolem je bohatá na živiny z rozkládajícího se listí, z organické hmoty produkované samotnými mangrovy a také z usazenin, které se zachytávají kolem kořenů.

Mnoho komerčně využívaných mořských druhů, jako je ryba bangus (chanos stříbřitý) a garnáti, stráví počátek svého života v prostoru mangrovů, kde naleznou potravu a ochranu před predátory. Také malé rybky některých druhů ryb žijících v hlubším moři stráví nějakou dobu v mangrovech předtím, než se přestěhují do jiných ekosystémů, jako jsou oblasti s mořskou trávou nebo korálové útesy.   

Dále jsou mangrovy domovem pobřežních ptáků, některých druhů savců (opic, krys apod.), plazů a hmyzu. Tato zvířata používají mangrovy jako hnízdiště, místa pro rozmnožování nebo úkryt před silným větrem či slunečními paprsky. Kromě toho mangrovy slouží také jako ochrana pobřežní linie a místa usazování znečištění, jsou zdrojem palivového dříví, tyčí, dřevěného uhlí a třísloviny.

Mangrovy jsou velmi významné pro chov ryb. Jsou to mimořádně bohatá místa skýtající obživu asi 75 % druhů ryb ulovených v této oblasti a neurčitému počtu korýšů a jiných druhů. Značný počet mořských ryb a bezobratlých žije v některém stadiu svého života v mangrovech. Úbytek mangrovů tak přímo znamená menší úlovky ryb a méně zdrojů potravy.

Jak mangrovy skýtají potravu mořským druhům

Mangrovové listí je zdrojem potravy pro ryby, garnáty, kraby a další mořské tvory. Když listí spadne, rozpadá se a rozkládá na menší kousky, které jsou nakonec tak malé, že je nelze spatřit pouhým okem.  Rozkládající se rostlinná hmota bývá souhrnně nazývána detritus (humus). Ten je pokryt velkým množstvím malých organismů, které si berou živiny z listí. Samostatně jsou tyto organismy příliš malé, než aby mohly být nějak užitečné pro větší zvířata, společně však vytvářejí vrstvu kolem částic listí, které mnoha jiným druhům slouží jako potrava.   

Listy, které zvířata snědí, nejsou zcela stráveny. Jsou vyloučeny v téměř netknutém stavu, znovu pokryty organismy a pak zkonzumovány mořskými tvory. Tento proces se několikrát opakuje, takže jeden kus listu může doslova poskytovat výživu mladým rybkám po většinu jejich života v prostoru mangrovu. Mangrovy přispívají asi 3,65 tunami odpadu na hektar ročně. Jeden hektar zdravého mangrovového systému vyprodukuje asi 1,08 tuny ryb ročně.

Další využití mangrovů  

Mangrovy chrání pobřeží před nápory bouří a přívaly vln. Jejich koruny, kmeny a stvoly slouží jako fyzická bariéra, která napomáhá rozbíjet vítr a vlny, zmírňovat jejich rychlost a intenzitu a následné ničivé působení. Vědci říkají, že během takových přívalů mangrovy absorbují minimálně 70-90 % energie vln vytvořených větrem v závislosti na tom, jak zdravý ekosystém je, a jaké jsou jeho fyzické a ekologické vlastnosti.   

Mangrovy mohou rovněž absorbovat znečišťující látky, jako jsou těžké kovy a další toxické látky, dále živiny a nerozpuštěné látky. Mangrovy proto slouží jako přírodní filtr odpadních vod, které brání mnoha znečišťujícím látkám ze země a z okolí pobřeží, aby se dostaly do hlubších vod.

Mangrovy jsou dobrým zdrojem dřeva včetně stavebního, šindelů z palmy nipa na střechy domů, palivového dříví a hnědého uhlí, ale třeba i tyčí, ze kterých zde zde dělají pasti na ryby. Některé mangrovové druhy poskytují vysoce kvalitní dříví, které se používá do různých stavebních materiálů i jako palivo. Mangrovové dřevo se na Filipínách běžně používalo jako palivo v pekárnách díky jeho vysoké výhřevnosti a využití jako dřevěného uhlí.  

Třísloviny z mangrovů se používají jako ochranné nátěry na dřevo, dále na sítě a rybářské vybavení, ale také na barvení látek. Některé druhy mangrovů jsou domovem včel, zdrojem medu a včelího vosku. Oblasti mangrovů jsou místem rozmnožování a růstu mladých rybek mnoha druhů, takže se zde nachází divokým potěr a mladé rybky s využitím v oblasti zemědělství a marikultury.

Navíc semena a odnože mangrovů je možné sklízet a prodávat do oblastí zbavených stromového porostu. Proto je celkově pro Filipíny zásadní otázka ochrany zbývajících mangrovových ekosystémů.

Mangrovy na ostrově Banacon

Mangrovový les na ostrově Banacon je dnes cílem pro ekoturistiku; má rozlohu asi 425 ha a byl zřízen díky společnému komunitnímu úsilí, které započalo v roce 1957. Správní obec Getafe ležící na severu provincie Bohol je nyní považována za největší mangrovovou plantáž na Filipínách.   

Tato rozsáhlá mangrovová plantáž nabízí také malebné pěší stezky pod visícími a proplétajícími se dospělými mangrovovými stromy, které jsou na pohled úžasné. Tyto stromy jsou monokultura druhu bakauan (rhizophora stylosa), nejběžnějšího mangrovového druhu v říčních systémech, v ústí řek a na ostrůvcích u pobřeží provincie Bohol.

Mangrovy na Candijay    

Mangrovový les v Candijay je jedním z nejrozmanitějších na Filipínách a může se chlubit minimálně 36 druhy. Některé z mangrovových stromů jsou staré celá staletí a vypadají vyschle a staře. Většina stromů je typu bakauan s klenoucími se vysokými kořeny vystupujícími z kmene (řecký název pro ně je „rhizophora xylosa“, tj. „nositel kořenů“)

Stromy bakauan obvykle rostou v přílivových oblastech, které jsou denně zaplavovány, takže se adaptovaly se na poloslanou (brakickou) vodu a dobře snáší slané prostředí. Vyrůstají z nich vysoké stromy, kdy kořeny drží strom v měkkém bahně a pomáhají mu dýchat. Díky kořenům vyčnívajícím z větví působí strom velmi zajímavě.

Mahagonový les

Boholský les je uměle vysázený mahagonový les o délce 2 km. Jedná se o hustý porost mahagonových stromů (svietenie mahagonová) nacházející se na hranici měst LobocBilar. Před i za ním v Lobocu a Bilaru rostou přírodní lesy, rovněž husté a s kaleidoskopem zeleného listí, avšak se stromy různých druhů a s obrovskými kapradinami lemujícími silnici.   

Uměle vysázený les mezi nimi vyniká díky stejnoměrné výšce velkých stromů, rozsahu jejich větví, tloušťce i podobě listí. Kolem starších stromů roste spousta mladých stromků. Kmeny, z nichž některé jsou silné a jiné mají jen pár měsíců, směřují nádherně přímo k nebi, jež zakrývají větve a husté listoví.

Terén stoupá po obou stranách silnice do kopce, takže všude kolem spatříte pouze mahagonové stromy, které vypadají jako tisíce stráží hlídajících silnici a stojících v pozoru. Mezi mahagonovými stromy neroste žádná jiná vegetace. Uvidíte pouze hnědé kmeny tyčící se od země a zelený baldachýn nahoře. Právě proto jsou však tak atraktivní pro turisty.  

Kořeny stromů jsou krásné na pohled, vystupují ze země, plazí se mezi balvany a kolem obrysů země až ke stranám silnice. Při pohledu na ně budete mít husí kůži: podobají se chapadlům obří chobotnice a zdá se, že už už se natáhnou a zmocní nepozorného kolemjdoucího (podobně jako ve filmu „Pán prstenů“).

Když vstoupíte do lesa, ihned ucítíte náhlou změnu teploty, obzvlášť v létě nebo když je horko. Venku může být horko, avšak když vstoupíte do zalesněného prostoru pod baldachýn stromů, osvěží Vás chladný vzduch. V těchto horách jen však zřídka svítí slunce a většinou spíše prší, což místní lidé připisují právě přítomnosti hustého lesa.   

Uměle vysázený les v Lobocu a Bilaru navštěvuje mnoho hostů, místních i zahraničních, kteří si ho prohlížejí ze silnice a fotografují. Filmaři z  Manily často používají les jako pozadí pro akční filmy. Jiní návštěvníci se vydávají na pěší túry lesem vzhůru až na horu. Širokou asfaltovou silnici, která vede skrz les, pak často používají horští cyklisté, kromě kterých zde jezdí denní autobusy a veřejná doprava obsluhující trasu mezi městy.

Les je vzdálen asi 20 km od Tagbilaran City. Když pojedete po vnitrozemské silnici z metropole, minete města Loboc a po „tina-i sa manok”, silnici klikatící se vzhůru směrem k Bilaru, se dostanete na horu Loboc.

Cesta vedoucí od obydlených okrsků (barrio) vzhůru na horu je strmá a po jedné její straně zeje hluboká hustě zalesněná strž. Strmá a klikatící se cesta spolu se strží však neodradí místní řidiče, kteří na silnici hbitě manévrují a mění rychlosti jak profíci, což je schopnost získaná stálou praxí.

Za lesem budete projíždět kolem měst Bilar a Batuan, až přijedete do města Carmen, kde se nacházejí proslulé Čokoládové kopce. V Carmen spatříte stovky těchto kopců, které mají pravidelný tvar a velikost. Na dvou nejvyšších kopcích v oblasti postavila místní správa komplex.

Čokoládové kopce představují hlavní turistickou atrakcí Boholu. Ale než se tam dostanete, pojedete kolem známého kostela (který je nejstarší na Boholu), kolem kostela v Lobocu (druhý nejstarší), řeky Loboc a pak kolem uměle vysázeného lesa. Není možné jinak než žasnout nad takovými krásami.

Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com

Lastminute a akční letenky


Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Dovolená na Kubě s přímým letem z Prahy, all inclusive službami, transferem a delegátem

Kuba-4*Starfish Cayo Santa Maria
Termín: 20.02.2024 - 05.03.2024
Strava: stravování formou all inclusive
Doprava: 1 zpáteční letenku v ekonomické třídě na trase Praha - Kuba - Praha (přímý let) všechny letištní a palivové poplatky
Cena: od 31 990 Kč
Datum: 4. 2. 2024více…

Akční letenky z Vídně do Miami tam i zpět od 9907Kč

Připoutejte se, vzletáme na výhodnou cestu snů!  Výhodné letenky z Vídně do Miami za ceny, které vám nedají spát. Vybírat můžete v různých termínech po celý rok 2024.  Kdo řekl, že...
více…